Ochrona biologiczna obiektów

Metoda wykorzystująca ptaki drapieżne do przepłaszania ptactwa staje się coraz popularniejsza, za sprawą wysokiej skuteczności, nieporównywalnej z metodami mechanicznymi. Zarówno w Polsce, jak i za granicą docenia się zalety sokolnictwa, jako metody biologicznej, a przy tym ekologicznej.

Oferta ochrony obiektów przed ptakami obejmuje tereny otwarte i zamknięte:

  • plantacje i uprawy, gdzie ptactwo powoduje obniżenie produkcji;
  • lotniska i lądowiska cywilne oraz wojskowe, przed ptactwem stwarzającym zagrożenie dla zdrowia i życia osób;
  • wysypiska śmieci itp., które będąc potencjalnymi żerowiskami dla ptaków, rodzą możliwość rozprzestrzeniania chorób;
  • zabytki, parki, siedliska ludzkie narażone na niekorzystne i uciążliwe działanie ptaków;
  • hale targowe, hipermarkety, magazyny przed ptakami powodującymi szkody i straty.

Cena usługi płoszenia jest uzgadniana indywidualnie. 

Pokazy ptaków drapieżnych

Pokaz lotów ptaków drapieżnych można porównać z odcinkiem przyrodniczego filmu, w którym ptaki odgrywają główna rolę i który toczy się na bezpośrednio na oczach widzów, a ptaki są niemal na wyciągnięcie ręki obserwatorów – podczas lotu delikatnie muskają skrzydłami publiczność – angażując wszystkie zmysły oglądających. Nic nie jest tu reżyserowane i montowane, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, a uczestnik pokazu może poczuć choć namiastkę świata i praw rządzących w przyrodzie. Pokaz, prowadzony przez doświadczonych sokolników, to nie tylko okazja przyjrzenia się ich sylwetkom, obserwacji ich sprawności z bliska, ale również zdobycia wiedzy na temat ich przystosowania do życia, anatomii i zwyczajów.Pokaz, prowadzony przez doświadczonych sokolników, to nie tylko okazja przyjrzenia się ich sylwetkom, obserwacji ich sprawności z bliska, ale również zdobycia wiedzy na temat ich przystosowania do życia, anatomii i zwyczajów.

Pokaz zwyczajowo składa się z dwóch części:
1. Prezentacja polega na wyeksponowaniu kilku do kilkunastu gatunków ptaków drapieżnych i sów w miejscu trwania pokazu. Ptaki oswajają się z terenem, zaś publiczność może odkryć różnorodność gatunków ptaków. Czas trwania do uzgodnienia.
2. Pokaz z udziałem ptaków drapieżnych.
Polega na pokazaniu, charakterystycznych cech wybranych ptaków, poprzez wypuszczenie ptaków. Ptaki latając nad publicznością pokazują swoje naturalne predyspozycje, pozwalające przystosować się do trudnych praw przyrody. Zwyczajowo sam pokaz trwa około jednej godziny, w czasie którym pokazujemy loty sów, jastrzębi, sokołów. Całość jest opatrzona komentarzem sokolnika prowadzącego pokaz. Każdy z prezentowanych gatunków ptaków posiada odpowiednie uwarunkowania dotyczące budowy ciała, dzięki którym każdy z nich występuje w innym środowisku naturalnym, poluje na inny rodzaj zwierzyny, a także nabył charakterystyczny lot.

Pokaz lotów ptaków drapieżnych może być atrakcją festynu, imprezy plenerowej czy spotkania integracyjnego. Posiadamy doświadczenie w odbywaniu pokazów plenerowych dla mniejszych i większych grup osób, m.in. w szkołach, hotelach, na piknikach pracowniczych.awianiem ptaków w plenerze.
Zapraszamy do współpracy szkoły, domy kolonijne i wycieczkowe, zielone szkoły, agencje eventowe i turystyki aktywnej.
Jeżeli nie możecie przyjechać do nas, my przyjedziemy do Was.
Pokaz sokolniczy dostarcza obserwatorom niezapomnianych wrażeń – warto urozmaicić swoja ofertę o coś, czego nie ma nigdzie w północnej Polsce i zdobywa coraz większą popularność w całej Europie.

Pokaz wraz z prezentacją – 2500 zł netto + koszt dojazdu.
Tylko prezentacja – cena do uzgodnienia.

Pokazy indywidualne

Pokazy indywidualne kierowane są do osób chcących w spokoju i z daleka od tłumów zobaczyć te wspaniałe ptaki w locie. Zazwyczaj pokaz rozpoczyna się od prezentacji ptaków przebywających w sokolarni z omówieniem gatunków. Następnie udajemy się na krótki spacer, gdzie możemy podziwiać naturalne zachowanie jastrzębia w lesie. Czyli jego lot, przeciskanie się między gałęziami i sprint na krótkim odcinku. Po powrocie ze spaceru, latamy z kolejnymi ptakami, wymagającymi otwartej przestrzeni. Podczas lotów oczywiście przekazujemy zdobytą wiedzę o skrzydlatych drapieżcach. Po zakończeniu pokazu oferujemy miejsce z ogniskiem, przy którym można odpocząć i mile spędzić czas.
To bardzo dobry pomysł na spędzenie weekendowego popołudnia z całą rodziną w towarzystwie ptaków drapieżnych i sów.

Pokazy indywidualne odbywają się u nas na miejscu (okolice Starogardu Gdańskiego).

Cena jest uzgadniana indywidualnie.

Sesje filmowe oraz fotograficzne

Nasi skrzydlaci przyjaciele świetnie radzą sobie z każdymi wyzwaniami, stąd też nie są im obce różnorakie sesje filmowe czy też fotograficzne. Doskonale radzą sobie przed kamerami i aparatami fotograficznymi, wręcz się popisują swoimi umiejętnościami i cechami charakteryzującymi skrzydlate drapieżniki. To naprawdę świetna okazja do uwiecznienia ich zachowań, sylwetek tym bardziej że nie często można je spotkać twarzą w twarz. 

Cena sesji jest uzgadniana indywidualnie.

Warsztaty sokolnicze

Warsztaty sokolnicze są skierowane do osób myślących bardzo poważnie o zajęciu się sokolnictwem, czyli układaniem ptaków drapieżnych do polowania. Uczestnik warsztatów zdobędzie podstawową wiedzę teoretyczną oraz podstawy praktyki pod czujnym okiem doświadczonych sokolników. Warsztaty mają na celu przygotowanie uczestnika do wejścia w posiadanie ptaka drapieżnego i należne opiekowanie się nim. 

UŻYTKOWA STRONA SOKOLNICTWA

Kontakt

Tel: 505 446 670
Tel: 668 522 069

kontakt@sokolnictwo.org

Get Connected